Tag: mp3

MPD – ovládáme a přehráváme na Androidu

Tento příspěvek je 3. částí série MPD

MPD a Android

Jak jsem již uvedl v počátku seriálu, server nemusíme ovládat pouze konvenčními prostředky, programy na stejných nebo jiných PC. Jako alternativa k ostatním klientům se může třeba hodit i ovládání nebo přehrávání na mobilním zařízení. Vyzkoušel jsem prvního klienta který mě cvrnkl do nosu v marketu, a fungoval velice dobře. I když pravda později jsem ho vyměnil za jiný, který byl ještě o kousek lepší.

(celý příspěvek…)


MPD – Sonata a XFCE plugin … konečně grafika.

Tento příspěvek je 2. částí série MPD

Sonata a XFCE plugin

V případě, že někomu nevyhovuje řádkový CLI klient MPC, který jsem představil v minulém dílu, nebo ho třeba používá pouze pro zkratky k multimediálním klávesám své klávesnice, je možné samozřejmě využít nějaký grafický z nepřeberného množství klientů, které se dají z Internetu stáhnout. Vybral jsem si jeden, velice lehký, dobře funkční a také GTK+ vzhledem, se ke XFCE dobře hodící. (celý příspěvek…)


MPD – přehráváme s MPC

Tento příspěvek je 2. částí série MPD

Přehrávač MPC

Klient Music Player Command (dále MPC) je nejjednodušší klient pro MPD. Nemá žádné rozhraní, všechna činnost se odehrává jen v příkazovém řádku. Přesto a nebo právě proto je ovládání velice intuitivní a jednoduché a za pět minut si na něj zvyknete.

Článek navazuje na minulý, kde jsme si nakonfigurovali MPD.

(celý příspěvek…)


MPD – podivný přehrávač hudby? Možná ne.

Tento příspěvek je 1. částí série MPD

Zprovozňujeme MPD

Na rozdíl od mého minulého hudbou naladěného rychlého testu řádkových přehrávačů se dnes podíváme na velice netradiční, ale přesto velice zajímavý hudební přehrávač. No, on je vlastně hodně divný, jelikož nemá žádné rozhraní na ovládání… ale co byste taky čekali, když je jeho název Music Player Daemon (dále MPD). Ano správně, je to pouze démon, neboli služba, a ovládat se tedy musí jinou aplikací. Samozřejmě princip klient-server není až tak neobvyklý v hudebním světě, ale striktní oddělení serveru od klienta je, myslím, zcela výjimečné. (celý příspěvek…)


Souboj čtyř řádkových přehrávačů

Hledal jsem nedávno nějaký “lehký” hudební přehrávač na notebooka, který by příliš nevytěžoval procesor a zároveň jsem ale měl jisté nároky, kterých ale není mnoho a hlavní z nich byl “aby to hrálo”. Alb na tomto NB také nemám mnoho, takže stačí když se z nich bude pohodlně vybírat. Rozhodl jsem se zkoumat řádkové přehrávače, ty totiž netrpí zbytečnou grafickou přítěží a konzoli mám spuštěnou stejně pořád. Nakonec jsem byl překvapen co všechno tyto přehrávače umí.

Náhled všech čtyřech přehrávačů

Poznámka: Nezkoumal jsem do detailu všechny jejich funkce, ale pouze ty co mě zajímají, není to tedy plnohodnotně objektivní recenze. Zároveň uvádím vlastnosti pouze zkratkovitě, plusy a mínusy označuji co se mi líbí, nelíbí. Fialově bude uveden instalační příkaz.

(celý příspěvek…)


Hudební přehrávač Clementine 0.2

Pokud jste ještě nedávno hledali jednoduchý přehrávač hudby v Linuxu, který toho umí hodně, byl amaroK 1.4 jasnou volbou. Jenže vývoj jde dál a současný amaroK druhé řady už nemá zdaleka tak jednoduché a intuitivní uživatelské rozhraní jako tehdy a navíc instalace amaroku 1.4 do prostředí KDE 4 není možná. Proto vznikl projekt Clementine, který se snaží přinést amaroK 1.4 do prostředí KDE 4. V současné stabilní verzi Clementine toho ještě hodně neumí, ale i tak je to již nyní vynikající přehrávač hudby, který přehraje bez problémů soubory MP3, WMA, OGG i M4A, které umí také otagovat. Rovněž si poradí i s internetovými rádii. Bohužel přenosné přehrávače zatím obsloužit neumí. A jako každý jiný přehrávač umí spravovat hudební knihovnu. Pokud přecházíte z prostředí Windows, je dobrou volbou za přehrávač Winamp, i když video nepřehraje.

V Sabayonu jej snadno nainstalujete pomocí Sulfuru, hledejte balíček clementine. Pokud používáte Sabayon 5.2 s desktopem KDE, je Clementine již v základní instalaci. Clementine můžete používat i v GNOME, XFCE a dalších desktopech.

Uživatelské rozhraní

Je velice jednoduché, rozdělené na dva panely. Vlevo jsou zdroje hudby a vpravo je playlist. Stačí přetáhnout položku levým tlačítkem myši ze zdrojů hudby do playlistu vpravo a můžeme začít hrát.  Rozhraní si popíšeme blíže:

  1. zdroj hudby – zde si můžeme vybrat mezi lokálními soubory (Files), internetovým rádiem (Radio) nebo hudební knihovnou (Library). Hudební knihovnu vytvoříte snadno, kliknutím levým tlačítkem myši se otevře okno, kde vyberete adresáře, které bude Clementine spravovat ve své hudební knihovně. Hudební knihovna je pak uspořádaná dle autorů, kliknutím na autora se zobrazí seznam alb.
  2. ovládání pohybu po souborovém systému se hodí pokud budete chtít přehrát soubory, které nejsou ve Vaší hudební knihovně.
  3. pokud kliknete na Settings → Configure Clementine, zobrazí se okno s nastavením přehrávače. Na kartě Notifications můžete nastavit oznamování o přehrávané skladbě (kde se má zobrazit a na jak dlouho) a zda oznamovat změnu hlasitosti. Na kartě Music Library můžete přidávat nebo odebírat adresáře, které bude spravovat hudební knihovna Clementine. Na kartě Last.FM se přihlásíte k Last.FM a můžete tak v Clementine přehrávat rádia, které tato služba poskytuje.
  4. lišta playlistu – pokud na ni kliknete pravým tlačítkem myši, můžete si vybrat, které informace o skladbách se budou zobrazovat. Pokud v playlistu kliknete na skladbu pravým tlačítkem myši a vyberete Edit track information můžete upravit tag dané skladby, což lze i hromadně, pokud označíte v playlistu více skladeb najednou (pomocí kláves Ctrl nebo Shift).
  5. toto tlačítko vyčistí obsah playlistu.
  6. základní ovládání přehrávání skladeb v playlistu. Pokud kliknete na šipečku vedle tlačítka Stop, zobrazí se více možností, jak přehrávání ukončit.
  7. zde můžete navolit oblíbenost jednotlivých skladeb, zda se Vám líbí (srdíčko) nebo nelíbí (kolečko).
  8. opakované přehrávání – zde si můžete navolit, zda se bude opakovaně přehrávat skladba, album nebo celý playlist.
  9. náhodné přehrávání – zde si můžete navolit, zda se náhodně bude vybírat z jednoho alba či z celého playlistu.
  10. ovládání hlasitosti – pokud umístíte kurzor myši na ukazatel hlasitosti, můžete hlasitost ovládat kolečkem myši.

Internetová rádia

Pokud máte nastaven a zaplacen účet na Last.FM, můžete rádia streamovaná touto službou poslouchat pomocí Clementine. Tuto službu nastavíte v nabídce Settings → Configure Clementine na kartě Last.FM. Zde zadejte přihlašovací jméno a heslo ke službě Last.FM a zaškrtněte Scrobble tracks that I listen to. Při dalším spuštění Clementine se heslo již nevypisuje. Přejděte na panel zdroje hudby a klikněte na Radio, vyberte Last.FM a vyberte si dle jednotlivých kategorií. Přehrávání vybrané položky spustíte přetažením myší ze zdrojů hudby do panelu playlistu.

Rádia služby SomaFM jsou k dispozici zdarma. Klikněte pravým tlačítkem myši na SomaFM a vyberte Refresh channels, tím se zobrazí seznam rádií.

Pokud znáte adresu streamu Vašeho oblíbeného rádia, můžete si jej do Clementine přidat ručně. Klikněte pravým tlačítkem na Your radio streams a vyberte Add another stream. Objeví se okno, kam stačí zadat adresu streamu. Bohužel, ne všechny takto zadané rádia v Clementine fungují. Na vylepšování této funkce se ale pracuje.

Závěrem

Osobně musím říct, že jsem z Clementine nadšený a to i přesto, že toho ještě moc neumí. Problémová jsou internetová rádia, rovněž u některých souborů WMA mi Clementine nezobrazí tagy. Některé funkce chybí jako například ekvalizér (bude ve verzi 0.3), správa přenosných zařízení nebo ovládání pomocí klávesových zkratek. Na tomto všem se ovšem pracuje a vývoj Clementine probíhá velice rychle.


  • Rubriky

  • Copyright © Melichar Luděk 2007-2014
    Jarrah theme by Templates Next | Powered by WordPress
    Highslide for Wordpress Plugin