Návody

Let’s Encrypt certifikát na Sabayon serveru

crtPřechod na Let’s Encrypt

Představovat certifikační autoritu Let’s Encrypt je asi nošením dříví do lesa. Každý správce o ní minimálně slyšel a pokud náhodou ne, lze se o ní něco dozvědět třeba na wiki. Její výhodou je nejen možnost získat pro web certifikát zdarma, taková možnost tu byla i v minulosti třeba od StarComu (i když vzhledem k současné situaci se nová CA hodí), ale především lze nyní celý proces obnovy automatizovat. Změna certifikátů na Let’s Encrypt je věc přímočará a bezproblémová, ukážeme si jak na to například pro Apache. (celý příspěvek…)


Entropy 05 – bezpečnostní aktualizace Sabayonu

Tento příspěvek je 5. částí série Entropy

security-120Instalace bezpečnostních aktualizací

Na rozdíl od minulého, poněkud ponurého příspěvku, bude tento mnohem více kladný a vlastně v tomto případě není Sabayonu co vytknout. Nejen že dělá co má, ale navíc to dělá velmi dobře a přehledně ( na rozdíl od některých distribucí, např. Debianu, kde situace tak růžová není, nebo CentOSu 7 kde to nelze vůbec ). Článek by mohl mít v názvu “… na serveru” především proto, že na desktopech se obvykle aktualizují všechny balíčky. Na serverech je ale situace jiná a správce může chtít udržovat stabilní stav, právě pouze bezpečnostními aktualizacemi. Nicméně své uplatnění si nástroj najde i na stanicích kde dochází k zpožděné nebo hromadné instalaci ve větších časových intervalech.

(celý příspěvek…)


MegaSync

megasyncJak nainstalovat klienta MegaSync

Po dlouhé době absence klienta pro cloudovou službu Mega, jsem se rozhodl instalovat gentoo-like způsobem. Balíček sice obsahují tři overlaye, ale ani jedna instalace nefungovala, buď kvůli chybějícím souborům nebo nesedícímu CRC. Nicméně po smazání starých ebuildů, digestu a vygenerování nového, instalace projde v pořádku. Čili nic moc krkolomného, celkem normální postup. Přesto, pro případné zájemce jsem se rozhodl postup zveřejnit. (celý příspěvek…)


SpinBase 14.10

termJak se instaluje?

Na otázku, jak se instaluje SpinBase, se pokusím odpovědět v několika příštích řádcích a obrázcích. Tuto verzi distribuce Sabayon vybírám záměrně, pro lehký a rychlý systém, nezatížený grafickými a dalšími softwarovými přítěžemi, tedy jak z popisu vyplývá, vhodný hlavně pro server. Systém se instaluje v textovém režimu, neinstaluje se X server a tedy ani žádný window manager, a ovládání systému po instalaci se také provádí z příkazového řádku. Samozřejmě není problém cokoli po instalaci doinstalovat, ale již standardně, online pomocí Equo.

(celý příspěvek…)


Bezpečnější Byobu

byobu Nadpis zní opravdu zvláštně a záhy vysvětlím o co se vlastně chci podělit. Nejdříve ale trochu té “omáčky” k pochopení kontextu. Byobu je terminálový multiplexer (ne tak zcela, viz dále), podobně jako Screen nebo Tmux a nepochybuji o tom, že některý z nich znáte.  Pro toho kdo by přece jen žádný z nich neznal bych jen poznačil, že se jedná je vylepšený CLI (poznámka je kvůli těm terminálovým emulátorům vyžadujícím X, jako třeba terminator) terminál, umožňující v jednom terminálovém okně spouštět více samostatných terminálových emulátorů najednou (splitem a taby) se současným zobrazením vybraných systémových informací v posledním řádku terminálového okna. Hlavně je ale možné se od celého sezení odpojit a později se k rozdělané práci opět připojit. On vlastně není Byobu až tak samostatný jak jsem jej popsal. Jedná se spíše o textový window manager využívající tmux nebo screen jako backend. Ale window manager zase zavání Xky a ty nejsou potřeba, takže ho pro jednoduchost můžeme považovat za vylepšený terminálový multiplexer. (celý příspěvek…)


Přesný čas Sabayonu 13

Čas pomocí Systemd

Tento článek, nebo spíše krátký návod, je následovníkem již dříve zveřejněného návodu na nastavení času v Sabayonu 5. Od té doby uplynulo mnoho vody, nicméně zdá se situace s časem se příliš nezlepšila. Čekal bych že na pracovních stanicích už bude synchronizace s internetovým časem automatická a že se uživatel o takové prkotiny nebude muset zajímat. Možná nastavení času řeší váš WM, ale XFCE čas neřeší a i tak bych spíš očekával systémovější nízkoúrovňové řešení. (celý příspěvek…)


GRUB 2 v Sabayonu

Zavaděč systému GNU GRUB v.2

Zavaděč GNU GRUB ve verzi 2 už začíná být v našich systémech usazený a tak není na škodu se zajímat o to, jak vlastně tato verze zavaděče funguje. Zatlačíme slzu nad starým dobrým jedničkovým grubem (někomu se zatlačuje opravdu těžko) a jeho menu.lst a podíváme se jak je to nyní. Budu se snažit stručně vysvětlit zavádění systému v Sabayon Linuxu i když samozřejmě v jiných systémech budou principy podobné.  (celý příspěvek…)


Instalace tiskáren Canon LBP v Sabayonu

Tiskárny Canon LBP pod Systemd

Začal bych slovy, že podpora Linuxu od výrobců některého hw je stále na mizerné úrovni, ale to všichni a víme, i čím to je víme, tak není moc co řešit. Tiskárny Canon nějakou podporu Linuxu mají, sice nevalné kvality, ale lepší něco než nic a tak se vrhneme rovnou do práce. V dnešním článku nainstaluji tiskárnu Canon LPB6300dn do Sabayonu upravenou jako nativní službu pod Systemd. Asi většina z nás ví, že Systemd alternativní init systém, pod kterým nám už dvě vydání startuje Sabayon.

20.7.2017 Nedávno byly vydány konečně po dlouhé době nové ovladače, takže jsem článek upravil pro ně.

(celý příspěvek…)


  • Rubriky

  • Copyright © Melichar Luděk 2007-2014
    Jarrah theme by Templates Next | Powered by WordPress
    Highslide for Wordpress Plugin