Ostatní

Časová osa distribucí Linuxu

Časová osa distribucí Linuxu mě vždy pobaví. Jistě, někdo může i říci, že je to k pláči, ale objektivně je dobře, že máme takový velký výběr dister. Dokonce jsou uživatelé Linuxu kteří příliš dlouho nezakotví a stále zkoušejí nové a nové distribuce. Většinou to na Linuxu není problém, stačí mít oddělenou particii s home adresářem a můžeme vesele formátovat, instalovat, prostě přeskakovat z distribuce na distribuci.

Jak je vidět z obrázku je stále víc z čeho vybírat. Ale stejně tak jak distribuce vznikají, také zanikají, jak je vidět na některých mizících čárách směrem doprava.

A k čemu že je to dobré? K ničemu :). Ale kdo by rád neznal svůj rodokmen, no ne?

Upozornění: obrázek je docela velký, tak se nelekněte.


iPhone 3G a tethering v Sabayon 5.3

Ano ano, dlouho jsem nepsal. Já vím. Jsem to holt mrška, protože jsem koketoval s Arch linuxem. Je to hezká distribuce a hodně mě naučila, ale nakonec jsem opět nahrál na notebook Sabayon. A ejhle. Dneska jsem se pokusil o nemožné. Připojil jsem svůj iPhone 3G do notebooku přes USB a jen tak z legrace v aplikaci MyWi (je nutný jaillbreak telefonu) zapnul Tethering, tedy sdílení internetového připojení.

A lidičky zlatí. Ono to funguje :-). Mám opravdu velkou radost. Protože, tohle mi v Archu nešlo zprovoznit. Vlastně to nešlo skoro vůbec nikde jinde. Každopádně mě tím Sabayon mile překvapil. Holt pokrok nezastavíš. Ještě musím zjistit, jestli bude stejně dobře fungovat správa hudby a fotografií a tak :-).


conky, automatické spouštění compiz fusion icon a spousta hledání

jelikož se mi v ubuntu líbilo, jak se mi krásně po startu nastavily všechny líbivé blbinky, tak jsem to chtěl i teď v sabayonu. naštěstí existuje google, takže jsem hledal až jsem našel nějaké informace a podle toho jsem postupoval, takže prvně k automatickému spouštění compizu. v domácím adresáři jsem si udělal soubor .start_compiz.sh který má v sobě

#!/bin/sh

sleep 10
fusion-icon

V názvu je na začátku tečka, proč? Aby se mi zbytečně neukazoval, jakmile budu v nautillu prohlížet domovský adresář, zobrazit si jej můžu jednoduše -> stisknu v adresáři kde jsem zkratku CTRL+H a je to 🙂 opětovné stisknutí skryté ikonky zakryje 😀

Sleep 10 je tam z důvodu toho, že kdyby se mi conky spustili ihned, tak by se vlastně ani nespustili, protože by nebyl spuštěný gdm (pokud to není správně, tak mě prosím opravte)
fusion-icon je příkaz, který ty moje kouzelné featurky spustí 🙂

——————————–

conky ty se musí instalovat ze zdrojů, ale jelikož to vyhodí chybu, že v systému chybí knihovna(?) Lua5.cosi tak jsem musel hledat, jelikož mě blba nenapadlo se nejdříve podívat do sulfuru, jestli tam náhodou není. Jaké bylo mé překvapení, když jsem to tam našel 😎
pak se to normálně zkonfogurovalo
./configure

a nainstalovalo
sudo make install

teď jen přijít na to, jak to zkrášlit 🙂


po upgrade není lcd u notebooku? wtf?

tak sem si po delší době zase nechal povýšit systém. bohužel nějakým nedopatřením mi přestal po restartu fungovat monitor, do teď nevím proč? to se mi smazaly ovladače grafické karty? ale jelikož jsem chlapec koumavá a hlavně zkoumavá, tak jsem hledal info, jak to mám opravit. zde je posloupnost příkazů, která mi pomohla:

– equo search nvidia
– equo install nvidia-drivers
– equo update
– equo install entropy
– equo upgrade
– equo conf update

možná by se dalo vynechat install entropy a upgrade, protože pokud se dobře pamatuju, tak po nainstalování ovladačů a update to po mě chtělo hned equo conf update. ale pro jistotu jsem to dal všechno a kupodivu to funguje 🙂

ještě jedna věc k instalaci ovladačů, když jsem je chtěl v ubuntu instalovat ručně, musel jsem zastavit gdm. pokud nevíte jak na to, tak musíte použít:

– /etc/init.d/gdm stop

tohle zastaví gnome desktop manager, nejspíš to funguje i v sabayonu -> nezkoušel jsem, protože mě se xka ani gdm vůbec nespustili 🙂


Sabayon 5.2 a Acer Aspire 5738G

Dnešek je den D. Koupil jsem si Acer Aspire 5738G pro informaci tady jsou nějaké technické parametry tohoto notebooku

Intel Core 2 Duo proccessor T6570 (2,1 GHz)
ATI Mobiliti Radeon HD 4650 1024MB VRAM
15,6″ HD LCD
4 GB Memory
640 GB HDD
Samozřejmostí je taktéž DVD, Bluetooth, Multi-in-1 card reader a WIFI Intel 802.11b/g/n

Notebook jsem koupil v Czech computer a to přes internet s tím, že udělám osobní odběr na prodejně v Praze. Objednáno v 7 hodin a v 9:30 hodin už jsem měl notebook doma a rozbaloval jej.

Toto je upravená verze, která obsahuje nové informace

(celý příspěvek…)


přechod z Ubuntu 9.04 na Sabayon 5.2

Rozhodl jsem se přejít z Ubuntu na Sabayon, tudíž bude zde dávat své postřehy a znalosti, které se snad postupně budou dostavovat 🙂 Aby to bylo ještě zajímavější a já se moc nenudil, rozhodl jsem se pro přechod z 32bit OS na 64bitů. Takže momentálně stahuji novou verzi, která by mohla být u mě tak za hodinku.

Možná bych si mohl položit otázku, proč bych měl přecházet z jedné distribuce na druhou? Jedna je ta, že si chci vyzkoušet novou věc, kterou snad zažiju při instalaci Sabayonu. Další důvod je ten, že momentální Ubuntu je sice fajn, ale z nějakého důvodu jsem se u něj setkal na dvou počítačích s dvěma různými chybami. U mého netbooku Acer Aspire One D150 z nějakého důvodu padal při každém spuštění Parted, u mého velkého notebooku HP dv6655ec zase po spuštění livecd nešlo klikat nikam na menu, spustil jsem akorát instalaci z ikonky na ploše. Při instalaci šlo jít pouze dopředu, nemohl jsem nic měnit – prostě to nešlo. Poté byl problém i při samotném vypnutí, jelikož jsem nemohl nikde kliknout v menu, musel jsem chudáka odpojit od elektřiny :(.

————————————————————————————————–

Provedeno 🙂

Jak jsem to udělal? Jelikož jsem nechtěl vypalovat další dvd, tak jsem si udělal pomocí programu unetbootin bootovací flash disk. Z něj jsem poté systém nastartoval jako livecd a poté klikáním na ikonku instalovat na disk jsem jej nainstaloval.

Všiml jsem si jedné podivné věci, při výběru klávesnice, máte z nějakého, mi dosud záhadného, důvodu možnost z československé a československé qwertz klávesnice. Proč? Vždyť už dávno není Československo jako spojený stát. Ale to asi tvůrci zaspali. Další problém je s pulse audiem, opět pleská v reprácích. Na foru je ovšem návod, jak jej vypnout.

Dobré je, že jsou v základu nainstalovány kodeky, ovladače (mám geforce8400gs) a po aktivování compiz fusion jdou i pěkné efekty 😀

Nyní mě čeká aktualizace, což spočívá ve stažení a nainstalování zhruba 500 aktualizací 🙁

Poté pokus o nainstalování chrome, wine případně dalších programů.


Čekání

První příspěvek v mém blogu bude takový informativní. Čekám.  A na co? No na penízky za které si koupím nový notebook. A na ten si hodlám nainstalovat i jako jeden ze systému Sabayon linux. Můj současný notebook už pomalu přestává stíhat. Navíc jsem zjistil, že prostě mi nějak nejde Sabayon 5.2 nainstalovat. Chyba v harddisku, řekl bych. Každopádně mám na současném notebooku jen 60 GB harddisk a pokud chci opravdu pracovat, musím holt mít něco víc. Takže nový notebook musí mít minimálně 160 GB a samozřejmě i lepší grafiku bla bla bla… Chci totiž naplno rozchodit nové vlastnosti Gnome 2.30 a hlavně si pořádně užít Gnome-shell.

V současné době pracuji na WinXp a je to hlavně dáno díky tomu, že si chvilku času, co po práci mám, krátím hraním her. I proto chci mít dva systémy. Bohužel zatím se nevydávají hry pro linux a tak ty Windows si zde zatím nechám. Další fakt je, že mám iPhone a jelikož Apple prostě ignoruje uživatele linuxu, tak holt musím i strpět Windows kvůli telefonu. Nicméně počítám, že do konce příštího týdne se vrátím zpět do linuxu, a začnu konečně sepisovat další díly seriálu o Entropy.


zkouška na acer aspire one

Zkouším Sabayon na acer aspire one d150 a opět jsem narazil na problém, kdy mi nechce systém ukázat data na datovém oddílu. Jak je to možné? Přitom na oddíl s hackint0shem a windows xp se normálně podívám. ???

Jinač ostatní věci fungují, zvuk, klávesnice, rozlišení je taky normální (1024×600). Po aktivaci Compizu mám krásné průhledné okraje okýnek a dokonce i otáčející se kostku.

Akorát ten problém s oddílem, by mě zajímalo, proč to dělá.


  • Rubriky

  • Copyright © Melichar Luděk 2007-2014
    Jarrah theme by Templates Next | Powered by WordPress
    Highslide for Wordpress Plugin