Sabayon Linux (vše)

Sabayon 19.3 Mate

Instalace Sabayon Mate 19.3

Mate-logo

Před samotnou instalací jsem stáhl stabilní ISO poslední verze 19.3 z https://sabayon.cz/stahnout/ kde jsem vybral tentokrát variantu s Mate. Instalace se bohužel odehrávala podle stejného scénáře jako v předchozím příspěvku, kdy jsem instaloval Sabayon 19.3 XFCE. Tedy se stejnými chybami instalátoru, včetně chyby disků po instalaci, proto již komentář ani obrázky nezveřejňuji a na průběh instalace je možné se podívat do příspěvku Sabayon 19.3 XFCE.

(celý příspěvek…)

Sabayon 19.3 XFCE

Instalace Sabayon XFCE 19.3

Xfce-logo

Před samotnou instalací jsem stáhl stabilní ISO poslední verze 19.3 z https://sabayon.cz/stahnout/ kde jsem vybral mou oblíbenou variantu s XFCE. Jak uvidíte dále jako instalátor je stále používán Calamares. To má své plusy i mínusy. Plus je určitě to, že nedošlo ke změně instalátoru od minulého testu. Mínus to, že instalátor stále trpí chybami a nedostatky. Hmmm, tím se ale plus vlastně degraduje na mínus. No ale závěr ponechám na vás, nicméně své hodnocení na konci si samozřejmě neodpustím. Nyní se ale již pusťme se do instalace, ať se práší za kočárem.

(celý příspěvek…)

Let’s Encrypt certifikát na Sabayon serveru

crtPřechod na Let’s Encrypt

Představovat certifikační autoritu Let’s Encrypt je asi nošením dříví do lesa. Každý správce o ní minimálně slyšel a pokud náhodou ne, lze se o ní něco dozvědět třeba na wiki. Její výhodou je nejen možnost získat pro web certifikát zdarma, taková možnost tu byla i v minulosti třeba od StarComu (i když vzhledem k současné situaci se nová CA hodí), ale především lze nyní celý proces obnovy automatizovat. Změna certifikátů na Let’s Encrypt je věc přímočará a bezproblémová, ukážeme si jak na to například pro Apache. (celý příspěvek…)


Entropy 05 – bezpečnostní aktualizace Sabayonu

Tento příspěvek je 5. částí série Entropy

security-120Instalace bezpečnostních aktualizací

Na rozdíl od minulého, poněkud ponurého příspěvku, bude tento mnohem více kladný a vlastně v tomto případě není Sabayonu co vytknout. Nejen že dělá co má, ale navíc to dělá velmi dobře a přehledně ( na rozdíl od některých distribucí, např. Debianu, kde situace tak růžová není, nebo CentOSu 7 kde to nelze vůbec ). Článek by mohl mít v názvu “… na serveru” především proto, že na desktopech se obvykle aktualizují všechny balíčky. Na serverech je ale situace jiná a správce může chtít udržovat stabilní stav, právě pouze bezpečnostními aktualizacemi. Nicméně své uplatnění si nástroj najde i na stanicích kde dochází k zpožděné nebo hromadné instalaci ve větších časových intervalech.

(celý příspěvek…)


Sabayon 15.12

Instalace Sabayon XFCE 15.12

sabayonOkolnosti mě přinutily několikrát instalovat měsíční build Sabayonu 15.12 s XFCE a popravdě žádná hitparáda to bohužel nebyla. Opět se nám změnil instalátor a Sabayon nyní používá instalátor Calamares. Předchozí Anaconda se nikdy nedočkala plně odladěné verze a má minulá grafická instalace (tuším to byla verze 15.01) kterou jsem párkrát absolvoval, trpěla velkými chybami. Především nefungovalo ruční rozdělení disku a bylo nutné přijmout výchozí nastavení. Byl jsem zvědav co se změnilo v novém instalátoru. Jak se dozvíte dále, horší to moc nebylo, ale ani lepší.

(celý příspěvek…)


MegaSync

megasyncJak nainstalovat klienta MegaSync

Po dlouhé době absence klienta pro cloudovou službu Mega, jsem se rozhodl instalovat gentoo-like způsobem. Balíček sice obsahují tři overlaye, ale ani jedna instalace nefungovala, buď kvůli chybějícím souborům nebo nesedícímu CRC. Nicméně po smazání starých ebuildů, digestu a vygenerování nového, instalace projde v pořádku. Čili nic moc krkolomného, celkem normální postup. Přesto, pro případné zájemce jsem se rozhodl postup zveřejnit. (celý příspěvek…)


SpinBase 14.10

termJak se instaluje?

Na otázku, jak se instaluje SpinBase, se pokusím odpovědět v několika příštích řádcích a obrázcích. Tuto verzi distribuce Sabayon vybírám záměrně, pro lehký a rychlý systém, nezatížený grafickými a dalšími softwarovými přítěžemi, tedy jak z popisu vyplývá, vhodný hlavně pro server. Systém se instaluje v textovém režimu, neinstaluje se X server a tedy ani žádný window manager, a ovládání systému po instalaci se také provádí z příkazového řádku. Samozřejmě není problém cokoli po instalaci doinstalovat, ale již standardně, online pomocí Equo.

(celý příspěvek…)


Sabayon 32bit končí

64bitSabayon roluje plně na 64bit

Ano podpora x86 tedy 32. bitové verze Sabayonu je ukončována a z repozitářů postupně tyto varianty obrazů a balíčků zmizí. Pochopitelně kdo používá Sabayon x86_64, tedy 64. bitovou variantu distribuce je v pohodě a zpráva se ho netýká, ale pokud se najde někdo kdo ještě používá x86 variantu, bude muset něco vymyslet. Jak popisuje Fabio, máte 5 možností:

(celý příspěvek…)


  • Rubriky

  • Copyright © Melichar Luděk 2007-2014
    Jarrah theme by Templates Next | Powered by WordPress
    Highslide for Wordpress Plugin