Tiskárny značky HP mají v Linuxu výbornou pověst a není se čemu divit. Pokud je daný model podporován ovladači hplip pak funguje bez problémů a i instalace tiskárny je velice snadná. Seznam podporovaných modelů ovladači hplip naleznete na adrese http://hplipopensource.com/hplip-web/supported_devices/index.html. Je velmi dobré ještě před koupí tiskárny sem nahlédnout, zda je daný model plně podporován.

Postup instalace krok za krokem:

  1. zprovozněte tiskárnu dle přiloženého návodu až do bodu, kdy máte vložit instalační CD a na požádání propojit tiskárnu s PC kabelem. Toto platí ve světě Windows, v Linuxu je to trochu jinak. Dojdete-li k tomuto kroku, propojte tiskárnu s PC kabelem (dnes nejspíše USB) a pak nainstalujte ovladače.
  2. Ovladače nainstalujete pomocí Sulfuru, nainstalujte balíček hplip. Nebo v příkazové řádce jako root zadejte:equo install hplip
  3. jsou-li ovladače nainstalovány, bude třeba provést konfiguraci tiskárny. V příkazové řádce jako root zadejte:hp-setup

    spustí se grafický průvodce, kde zadáte typ připojení (USB nebo jiné), typ tiskárny pozná hplip sám, tři kliknutí a konfigurace je hotova.

  4. Pokud je tiskárna připojena přes rozhraní USB bude ještě v Sabayonu potřeba přidat uživatele, kteří budou moci tisknout (defaultně pouze root) do skupiny lp. V příkazové řádce jako root zadejte:
    usermod -a -G lp jmeno_uzivatele

    kde jméno uživatele je přihlašovací nick.

Tím je instalace hotova a nyní již můžete vesele tisknout. Status tiskárny a další informace o ní zjistíte spuštěním programu HP Device Manager (hledejte v menu) nebo skrze tiskový server CUPS (spusťte Firefox a zadejte v něm adresu http://localhost:631).