Tag: distribuce

Sabayon 32bit končí

64bitSabayon roluje plně na 64bit

Ano podpora x86 tedy 32. bitové verze Sabayonu je ukončována a z repozitářů postupně tyto varianty obrazů a balíčků zmizí. Pochopitelně kdo používá Sabayon x86_64, tedy 64. bitovou variantu distribuce je v pohodě a zpráva se ho netýká, ale pokud se najde někdo kdo ještě používá x86 variantu, bude muset něco vymyslet. Jak popisuje Fabio, máte 5 možností:

(celý příspěvek…)


Sabayon 11

Sabayon 11 vydán

Před pár dny se objevilo další vydání Sabayonu tentokrát s číslovkou jedenáct. Obsahuje samozřejmě aktualizaci Linuxu a také spoustu aktualizací balíčků. Má nyní Linux Kernel 3.7 s BFQ iosched, GNOME 3.6.2, KDE 4.9.5 (bude aktualizován na 4.10.1 jakmile to bude možné), Xfce 4.10LibreOffice 3.6.3, kromě dalších balíčků které najdete v distribuci.
Obsahuje úplnou podporu EFI/UEFI a UEFI SecureBoot, skvěle vylepšenou podporu NVIDIA Optimus přes projekt BumblebeeMATE 1.4 pro ty, kterým chybí GNOME 2.x, a výběr MySQL esencí, obsahující i Google MySQL a MariaDB, až 14000 balíčků je nyní obsaženo v repozitářích pro každou architekturu a mnoho dalšího.

Rigo a Equo

Rigo byl vylepšen na základě zpětné vazby uživatelů a obsahuje mimo jiné nové zkratkové klávesy. Například Ctrl+F pro přepnutí do vyhledávacího řádku, Ctrl+M pro načtení nabídky předvoleb a Ctrl+P pro skok na oblast seznamu výsledků. Equo byl celý přepsán, jak již bylo anoncováno i když název příkazu zůstal stejný. Obsahuje některé nové vlastnosti a hlavně každý podpříkaz Equa má nyní podporu pro bash dokončování. Každý podpříkaz také získal své manuálové stránky. Ty se používají takto man equo-<název podpříkazu>


Sabayon 9

Sabayon 9 právě vychází

… a přináší nějaké zajímavé novinky. Je v něm obsažen Linux 3.4, GNOME 3.2.3, KDE 4.8.3, Xfce 4.10, LibreOffice 3.5.3 a další. Jednou ze zajímavých novinek je Rigo, nová aplikace pro správu balíčků, a dále ZFS tech-preview, PAE kernel pro x86 (32bit) verze.

(celý příspěvek…)


Sedmičkové CoreCD s Fluxboxem jako blesk

Instalace Sabayon 7 CoreCD Fluxbox

Dnes se podíváme na instalační proceduru posledního Sabayonu, konkrétně pro tentokrát Sabayon 7 CoreCDX. Tato verze instalace je pro uživatele, kteří požadují maximální rychlost od grafického prostředí a velice rychlou odezvu celého systému. Samozřejmě se tato verze hodí tím pádem i jako server. K natípaným obrázkům opět, jako minule,  přidám pár vět popisujících průběh instalace.

(celý příspěvek…)


Sabayon wiki v češtině

Hlavní strana wiki česky

Přeložil jsem hlavní stranu Sabayon wiki, a na konec se mi i podařilo najít někoho, kdo odemkl En hlavní stranu pro přidání Cs odkazu. Nyní kdo bude mít chuť přispět české Sabayon komunitě, může přeložit nějakou další stránku, nebo stačí třeba i několik vět. Každá pomoc je velice cenná a pomůže dalším, hlavně novým uživatelům.

Link na českou hlavní stranu http://wiki.sabayon.org/index.php?title=Cs:Main_Page, nebo přes “cs” na hlavní straně wiki.


Sabayon 6 tento týden?

Vypadá to, že sice bez Gnome 3, které stále není zjevně ve stavu k nasazení, pokud si chcete udržet nějakou úroveň distribuce, ale s jinými, údajně zajímavými věcmi, by měli vyjít tento týden první releasy Sabayon 6. Vzhledem k tomu, že jak pozoruji, se nám Entropy skutečně blíží k číslu jedna (momentálně verze 1.0_rc1), a Sabayon 6 měl tuto verzi Entropy obsahovat, možná na tom bude něco pravdy 😉

Budeme se těšit.


Časová osa distribucí Linuxu

Časová osa distribucí Linuxu mě vždy pobaví. Jistě, někdo může i říci, že je to k pláči, ale objektivně je dobře, že máme takový velký výběr dister. Dokonce jsou uživatelé Linuxu kteří příliš dlouho nezakotví a stále zkoušejí nové a nové distribuce. Většinou to na Linuxu není problém, stačí mít oddělenou particii s home adresářem a můžeme vesele formátovat, instalovat, prostě přeskakovat z distribuce na distribuci.

Jak je vidět z obrázku je stále víc z čeho vybírat. Ale stejně tak jak distribuce vznikají, také zanikají, jak je vidět na některých mizících čárách směrem doprava.

A k čemu že je to dobré? K ničemu :). Ale kdo by rád neznal svůj rodokmen, no ne?

Upozornění: obrázek je docela velký, tak se nelekněte.


Sabayon 5.4 je tu

Na konci září byly uvolněny ISO obrazy instalačních médií nové verze Sabayon Linuxu s pořadovým číslem 5.4. Stahovat můžete na mirrorech uvedených zde na této stránce.

Momentálně jsou k dispozici čtyři edice pro 32-bit a 64-bit architekturu. Edice K obsahuje desktop KDE 4.5.1 (KDE 4.5.2 se chystá, brzy čekejte v updatech) a dále edice G, která obsahuje desktop GNOME 2.30 (včetně GNOME shellu). Edice CoreCDX obsahuje desktop Fluxbox a edice SpinBase s rozhraním příkazového řádku, jsou vhodné zejména pro použití na servery.

Ostatní edice se teprve chystají. Enjoy 🙂


  • Rubriky

  • Copyright © Melichar Luděk 2007-2014
    Jarrah theme by Templates Next | Powered by WordPress
    Highslide for Wordpress Plugin