Entropy 01 – úvod

Tento příspěvek je 1. částí série Entropy

Dneska začínáme seriál, který si klade za cíl přiblížit správce balíčEntropy, který je základním správcem balíčků v Sabayon Linuxu. Dnešní díl je úvodem, kdy si povíme o tom, co Entropy je a jaký má smysl v distribuci, která je založená na Gentoo Linuxu, který používá jako správce balíčku Portage. Jedná se o překlad oficiální wikipedie

(celý příspěvek…)


Entropy 02 – dráždíme Equo bosou nohou

Tento příspěvek je 2. částí série Entropy

Instalace, aktualizace a odinstalace programů, dotazy do db, údržba

V minulém dílu o Entropy jste se dozvěděli trochu teorie a v dnešním přistoupíme k praktickým příkladům práce s Entropy resp. jejími frontendy Equo a Sulfur. Equo je řádkový program ne nepodobný Gentoo programu emerge a naopak Sulfur je grafický program pro správu balíčků, který možná přijde vhod uživatelům, kteří nemají v lásce řádkové programy. Ale kdo někdy používal emerge, bude se s Equo cítit jako ryba ve vodě.

(celý příspěvek…)


Entropy 03 – maskování, test knihoven a přepínač jádra

Tento příspěvek je 3. částí série Entropy

Maskujeme, testujeme, přepínáme

V dnešním dílu o balíčkovacím systému Sabayonu, Entropy, se podíváme na další možnosti systému, jako je maskování různých verzí balíčků, downgrade programů, oprava chybějících knihoven a na závěr, trochu netypicky, na přepínač jader. Předpokládám znalost některých příkazů z minulého dílu, na které dnes navážu.

Aktualizace 13.10.2013

(celý příspěvek…)


Entropy 04 – polámal se mraveneček…

Tento příspěvek je 4. částí série Entropy

Když se Equo rozbije…

… nevypadá to na první pohled vůbec dobře. Když se mi před dvěma týdny stalo, koukal jsem na to jako na zjevení. Připomnělo mi to trochu situaci, kdy se mi podobně pochroumala Portage na jiném stroji s Gentoo a nefungovala tím pádem emerge s podobným výsledkem jako uvidíte níže. Co teď? Jak takovou patovou situaci vlastně řešit? Nebojte se, jde to překvapivě snadno.

(celý příspěvek…)


Entropy 05 – bezpečnostní aktualizace Sabayonu

Tento příspěvek je 5. částí série Entropy

security-120Instalace bezpečnostních aktualizací

Na rozdíl od minulého, poněkud ponurého příspěvku, bude tento mnohem více kladný a vlastně v tomto případě není Sabayonu co vytknout. Nejen že dělá co má, ale navíc to dělá velmi dobře a přehledně ( na rozdíl od některých distribucí, např. Debianu, kde situace tak růžová není, nebo CentOSu 7 kde to nelze vůbec ). Článek by mohl mít v názvu “… na serveru” především proto, že na desktopech se obvykle aktualizují všechny balíčky. Na serverech je ale situace jiná a správce může chtít udržovat stabilní stav, právě pouze bezpečnostními aktualizacemi. Nicméně své uplatnění si nástroj najde i na stanicích kde dochází k zpožděné nebo hromadné instalaci ve větších časových intervalech.

(celý příspěvek…)


  • Rubriky

  • Copyright © Melichar Luděk 2007-2014
    Jarrah theme by Templates Next | Powered by WordPress
    Highslide for Wordpress Plugin