Když se Equo rozbije…
… nevypadá to na první pohled vůbec dobře. Když se mi před dvěma týdny stalo, koukal jsem na to jako na zjevení. Připomnělo mi to trochu situaci, kdy se mi podobně pochroumala Portage na jiném stroji s Gentoo a nefungovala tím pádem emerge s podobným výsledkem jako uvidíte níže. Co teď? Jak takovou patovou situaci vlastně řešit? Nebojte se, jde to překvapivě snadno.
Co s tím? *
Samozřejmě se to stane ve chvíli kdy to čovek nepotřebuje a vůbec se mu to pochopitelně nehodí, a říká si: “Proč zrovna teď, když zrovna potřebuji nainstalovat yyyyy program!?!”. Ale ruku na srdce, to si říkáme vlastně vždy při nějakém defektu, protože se nám to vlastně NIKDY nehodí. Už se vám stalo, že jste píchli kolo u auta a řekli si: “Jé to je paráda, teď se mi to zrovna hodilo, dyť nikam nechvátám!”. Nebo se vám rozbila pračka se slovy: “No nevadí, tak to prádlo doperu jindy”. Dost pochybuju….
Takže zpět k problému. Když jsem tak po několika neúspěšných pokusech o opravu zkroušeně seděl a koukal jak u vytržení na výsledek jakéhokoli příkazu equo, který se mi v té neveselé situaci rádoby vtipně snaží na závěr omluvit (grrrr) …
…a přemýšlel jsem co s tím asi udělám, projela mi hlavou vzpomínka na nějakou větu, kterou jsem bůhvíkde zahlédl, že pokud nejde nainstalovat Equo, zkus ho nainstalovat z Portage. Okamžitě jak mě to napadlo jal jsem se to zkusit v praxi.
Zaklínadlo emerge *
Beztak jsem nevěděl co s tím, a zdálo se mi to jako velice logický způsob řešení tohoto problému. Spustil jsem tedy kompilaci
emerge -avu app-admin/equo
Průběh po spuštění je vidět na obrázku. Je tam spousta sena ve formě zpráv od Portage, například newsy, chyba při verifikaci digestu nebo maskování, na to vše nyní zapomeňte, není potřeba si toho všímat. Důležité jsou pro nás řádky, které oznamují downgrade balíků Entropy a Equo. Na verzi nám nijak nezáleží a proto můžeme ignorovat, že se jedná o downgrade.
Vybereme možnost YES stisknutím ENTER a tím se začnou kompilovat oba balíky. Nejdříve Entropy
a potom ještě Equo
Zpátky k Equo *
Pokud vše dopadne dobře, což se předpokládá, protože kompilace není až tak o kompilaci, jako spíše pouze o instalaci jak je vidět z obrázků, takže pokud instalace dopadne dobře, nyní již pomocí funkčního Equo můžeme nainstalovat Equo 😉
equo install equo
Na závěr, pokud nás Equo vyzve, spustíme update konfiguračních souborů, jako obvykle po některých instalacích, kdy dojde k nějaké jejich změně. Upozornění je vidět na předešlém obrázku dole.
equo conf update
Nyní již máme opět funkční Entropy a je možné instalovat nové balíčky jako obvykle 😀
Luděk Melichar
Listopad 6th, 2011 on 10:29
Tento problém nastal s equo rc61 (pouze v sabayonlinux.org, limbo), verze rc61-r1 chybu opravila.
Na IRC jsem zahlédl postup:
# layman -S
# emerge equo entropy
# equo update
Rád bych se zeptal jaký je rozdíl mezi popsaným příkazem v článku a tímto?
A jestli chystáte článek jak správně používat emerge s entropy?
Díky.
Listopad 6th, 2011 on 14:08
Jak je vidět ze screenů já měl verzi jinou. Myslím, že takový problém se může stát kdykoli.
Teď k tomu rozdílu. layman -S syncuje overlaye, takže pokud používáte overlay Sabayon, může se equo instalovat odsud a je dobré to předtím syncnout, to ale kdo používá overlay jistě ví, stejně jako je občas třeba syncnout Portage příkazem emerge –sync, to ale není cílem článku i když to musíte mít. Tak nějak předpokládám, že tohle každý zná. Ten truhý řádek je v podstatě stejný, jako můj, emerge si hlídá závislosti a tak stačí můj. Třetí řádek je vlastně již provozování equo (sync databáze) a nemá s opravou nic společného.
Obecně je třeba každý příkaz pochopit, pak vám to dá smysl a poznáte který návod je správnější.
Co se týká posledního dotazu asi chápu o co vám jde. Popisoval jsem to ve fóru, a ano nějaký článek bych udělat mohl až najdu čas.
Listopad 8th, 2011 on 20:55
Omlouvám se, přehlídl při kopii z IRC, že to nebylo najednou. Ale, samozřejmě následuje “equo install entropy equo sulfur” nebo jen třeba upgrade.
Osobně bych uvítal i článek jak správně použít příkazy emerge/layman se Sabayon (a tak nějak na si dávat pozor). Ačkoliv staví distribuce na geento, tak ne každý s ní má zkušenosti. Osobně jsem geento jen zkusil, před mnoha lety – z důvodu nedostatku výpočetního výkonu jsem jej nikdy pořádně nepoužíval. To již v současnosti nebo pár let není takový problém.
Listopad 8th, 2011 on 22:28
Použití overlayí skrz Layman je jednoduché:
layman -L #seznam dostupných overlayí
layman -a yyy #přidání overlaye yyy
layman -S #synchronizace overlayí
layman -d yyy #smazání overlaye yyy
layman -l # (malé L) seznam aktuálně používaných overlayí
to je vše víc nepotřebuješ a vystačíš si s tím. Najdeš overlay, přidáš a pak už jen podle potřeby (většinou před syncem Portage) synchronizuješ. Pokud používáš eix je potřeba ještě po “layman -S” pustit “eix-update”, kvůli aktualizaci databáze eixu.
Jakmile chceš používat emerge, je lepší o tom trochu něco vědět. V Sabayonu ale není na takový tréning příliš dobrý prostor. Snažím se v Sabayonu programy z portage používat co nejmíň, ale co si budem povídat, stejně se tomu občas čovek nevyhne. Potom to dělám zhruba (zhruba proto že nepoužívám emerge, ale update skript od steveL, výsledek je ale stejný) nějak jak jsem popsal zde http://forum.sabayon.cz/viewtopic.php?id=71
Listopad 9th, 2011 on 11:29
Díky za informace.