Instalace Sabayon Linuxu s XFCE
Pokusím se vás provést instalačním procesem Sabayon Linuxu 5.5 v několika obrázcích. A jelikož používám desktopové prostředí XFCE, budu dnes instalovat Sabayon XFCE. K obrázkům také přidám pár vět popisujících instalaci, které snad pomohou úplným začátečníkům v orientaci instalačním procesem.
Instalační obrazy *
Kde stáhnout instalační iso obrazy a jak se v nich orientovat se lze dozvědět například na našem fóru. Vypálením obrazu na CD může začít instalační proces. Po bootu na cd na nás vykoukne klasické okno s výběrem, zda chceme spustit live cd, instalaci, nebo opravu systému. Nejdříve si ale klávesou F2 vybereme jazyk, který chceme použít. Zde bych očekával, a tipuji, že to tak v minulé verzi bylo, okamžité přepnutí do vybraného jazyka. Nicméně po výběru se nic takového nestane a radostně nás instalace přesvědčuje, že náš vybraný jazyk je angličtina.
My se ovšem touto drobností nenecháme otrávit a spustíme grafickou instalaci, což je druhá volba odshora. Po volbě instalace se spustí systém a poté se automaticky nastartuje instalační proces.
Příprava instalace *
Zde jako první vybíráme jazyk a klávesnici, kterou chceme používat při instalaci. Nyní vybereme úložné zařízení, na které budeme instalovat. Jelikož jsme v domácím prostředí, SANové pole necháme být a nejspíš použijeme standardní disky. Vybereme tedy první možnost a jdeme na další okno.
Nyní si můžeme svého drahouška pojmenovat a nastavíme naší časovou zónu. Jako výchozí je v tomto okně dole zaškrtnuto “Systémové hodiny nastaveny na UTC”. Tuto volbu, odškrtneme a ponecháme zaškrtlou jedině v případě, že máme v BIOSu nastaven čas v UTC.
V dalším kroku se zadává heslo superuživatele a hned poté přihlašovací a plné jméno prvního uživatele systému, nejčastěji asi naše.
Rozdělení disků *
Nyní budeme rozdělovat disky. Je zde několik možností a u nového systému si možná vyberete výchozí volbu, ale já nyní vyberu ruční rozdělení, tedy poslední volbu. Jelikož mám zde pouze jeden disk s velikostí 130GB, vytvořím tři standardní oddíly. Všechny oddíly budou primární, jelikož nepřesáhnu počtem oddílů omezení systému.
Jako první vytvořím rootovský oddíl s velkostí 50GB, což je z mých zkušeností více než dostačující velikost pro systém, ale můžeme použít i méně. Jako swap nastavuji 1GB a nakonec zbytek pro data, neboli domovský adresář. Zde již, protože se jedná o poslední volbu, můžu zaškrtnout volbu “Vyplnit všechno volné místo” a tím zaplníme zbylých 80GB disku.
Domovský adresář home je velice užitečné instalovat do zvláštního oddílu. Tato volba nám ušetří v budoucnu hodně práce, pokud budeme nově instalovat operační systém se zachováním vlastních dat, ať už z jakéhokoli důvodu.
Instalace zavaděče *
Na závěr přípravy instalace zvolíme kam instalovat zavaděč systému. Jako výchozí je nám nabízeno MBR a tak pokud nemáme důvody ke změně volbu ponecháme. Možnost bootování do alternativních operačních systémů, pokud již nějaké v systému máme, se nám zachová.
Instalace *
Před samotnou instalací na nás vyběhne velice podivná hláška o jazycích, jako by instalátor zase zapomněl mluvit česky a stisknutím na české “Ne” započne instalační proces. Po celkem svižné instalaci na disk, na nás instalátor opět vybafne anglicky, tak pokud máme ve chvíli instalace připojení k Internetu je možné instalovat potřebné jazykové balíky. Pokud v tuto chvíli připojení nemáme, balíky vesele nainstalujeme později.
Hotovo, je možné restartovat do nového systému. Pokud se nám vše podařilo objeví se po restartu Grub se svými dvěma volbami, a po nastartování systému i přihlašovací obrazovka, kam vyplníme údaje, které jsme zadali při
instalačním procesu.
První přihlášení *
Po přihlášení se dostaneme na plochu, kerá se příliš od verze 5.4 neliší. Na první pohled, se ale koukám změnil výchozí textový editor na Leafpad z minulého Mousepadu, ani jeden ale není moje krevní skupina ;), ale jsou to jednoduché alternativy Notepadu, tak se mohou začátečníkům hodit. Po instalaci nás také přivítá Magneto se svou kontrolou aktualizací a samozřejmě okamžitě zjišťuje nové verze několika balíků.
Pokračovat můžete instalací aktualizací jak je popsáno například na fóru . Protože jsem instaloval XFCE, jen zaskočím obrázkem na kontrolu verze… Nyní už jen upravit desktop, nainstalovat oblíbené aplikace a případně další zpomalovátka systému ve formě grafických orgií desktopu. Jelikož je instalace s XFCE distribuována pouze na CD, nevešlo se tam příliš programů, ale další lze doinstalovat přímo z Internetu.
Hodnocení *
Při instalaci mi vadí pouze drobné jazykové problémy, jinak je instalační proces přesný a velice rychlý. Výsledně nainstalovaný systém je stabilní, updatovací software je funkční ihned po instalaci a jsou instalovány základní programy pro práci se systémem. Omezení v množství instalovaných programů nepovažuji za chybu i když by mohlo existovat volitelné CD s dalšími programy. V dnešní “online” době to ale nepovažuji za příliš důležité.
Díky za pozornost. Luděk