Pokud jste si nainstalovali poprvé Sabayon linux, jistě jste si všimli, že se špatně zobrazuje systémový čas. Zejména pak, pokud používáte jako druhý systém Windows. Já s tímto měl opravdu hodně problémů. Neustále se mi měnil systémový čas a v linuxu jsem měl klidně o 4 hodiny čas napřed. Následující postup je dílem googlu, který našel článek How to install and configure ntp  on Sabayon 5

 

 

1) Instalace NTP a jeho spuštění

Ntp je protokol, který umožní synchronizaci systémových hodin ve vašem počítači se vzdáleným serverem. K tomu, aby jste mohli tento protokol využít, musíte nejprve nainstalovat potřebný balíček.  Na výše uvedené adrese jsou obrázky, které popisují, jak toto udělat pomocí grafické nadstavby Sulfur. Instalace lze provést i přes terminal:
#sudo equo install ntp
nebo
#sudo emerge ntp

Tímto se nainstaluje potřebný balíček. Dále je nutné server zapnout. Buď postačí restart počítače (což je ovšem dosti neefektivní), neboť služba ntp se bude spouštět odteď při startu Pc, nebo prostě zapnete pro tentokrát službu ručně:

#sudo /etc/init.d/ntp-client start

2) Konfigurace systémových hodin

Nyní máme službu ntp spuštěnou a tedy můžeme nakonfigurovat Sabayon tak, aby ověřoval čas dle internetu. Takže :

Systém –>Administrace –>Datum a čas
Otevře se nám nové dialogové okno, které slouží k nastavení data a času. Klikneme na ikonku zámku ve spodní části dialogového okna, čímž si po zadání administrátorského hesla odemkneme možnost úprav.
Nyní změníme položku Nastavení, kterou změníme na Udržovat synchronizované se servery na Internetu.
Další co musíme nastavit je Časové servery, zde si již vyberete ten svůj server, který bude provádět synchronizaci času.

Tímto máme vše nastavené a během chvíle se Vám čas nastaví podle zvoleného časového pásma.