Gimp v jednom okně

Při poslední aktualizaci grafického programu Gimp, kterým se upravuje a vytváří rastrová grafika, jsem si všiml ztráty nastavení doků. Řekl jsem si, že je to divné a jal se hledati problém. Problém ale nebyl vlastně problémem, byl to skok na verzi 2.7, kdy dochází k založení nového konfiguračního adresáře. A když už jsem to nastavoval, všiml jsem si jedné, již před dlouhou dobou ohlašované fíčury.

Přepnutí režimu *

Tato verze ale obsahuje jednu, pro někoho, revoluční záležitost, a to běh Gimpu v jednom okně. Toto kontroverzní nastavení bylo požadováno mnoha, hlavně novými uživateli GNU Linuxu.  Já jsem celkem neutrální. Přesto, že Gimp používám mnoho let a jsem na rozhraní zvyklý, nemám problém se naučit něco nového, a v tomto případě musím říct, že mi to nejenom nevadí, ale dokonce vyhovuje. Později se dozvíme proč.

V první řadě je třeba poznamenat, že se jedná stále o vývojovou verzi, to je vidět hlavně na mixu češtiny a angličtiny, program samotný je ale velice stabilní a dělá vše co má.

Takže dost řečí a ukážeme si jak přepnout Gimp do jednoho okna. Na prvním obrázku je vidět Gimp jak vypadá po prvním spuštění po upgradu na verzi 2.7, tedy po malém poskládání, a s otevřeným jedním obrázkem. Standardní zobrazení

Přepnutí se provede menu Windows -> Režim s jedním oknem Přepnutí

Okna se spojí do jednoho celku a nyní je možné si užívat pouze jednoho okna grafického editoru. Nové zobrazení

Otevírání souborů a záložky *

Otevírání souborů přes menu je jasné. Otevírání přes Drag and Drop se liší podle toho kam obrázek vhodíme. Jestliže obrázek vhodíme na panel nástrojů, dojde k jeho otevření do nové záložky. Ano, nyní Gimp obsahuje záložky, jak je vidět na obrázku. Obrázek se tedy otevírá jako nový. Nový obrázek

Jestliže chceme obrázek přidat jako novou vrstvu ke stávajícímu, stačí nový obrázek čapnout ve správci souborů a vhodit do prostoru editačního prostoru Gimpu. Kurzoru přibude ocásek ve formě pluska, což právě indikuje vytvoření nové vrstvy. Nová vrstva

Záložky fungují, přesně jak se očekává, zavírají se zkratkou Ctrl+W, přepnutí na další se dá klávesnicí provést Ctrl+Page up nebo Ctrl+Page down. Přímý přístup na konkrétní záložku lze provádět přes Alt+číslo. Samozřejmě kdo pracuje myší, lze přepínat klepnutím na záložku, ale také kolečkem po najetí do prostoru záložek.

Samozřejmě pro toho, kdo byl zvyklý (myslím že většina) na používání klávesy Tab na skrývání doků, tato možnost k mému potěšení zůstala a tak si lze užívat i plného zobrazení po stisku Tab. A proto, že tato funkce byla zachována, zobrazení v jednom okně mi vyhovuje a pracuje se s ní pohodově. Použití tab

Ukládání vs. export *

Sice to má být pouze krátká aktualita, ale musím zmínit ještě jednu zásadní věc, která se změnila v této verzi. Tím je ukládání souborů. Pokud jste ukládali obvykle zkratkou Ctrl+S resp. Ctrl+Shift+S, tak na to můžete rovnou zapomenout. Samozřejmě ne zcela, nativní XCF případně komprimované xcf se stále ukládá přes tuto zkratku. Všechny ostatní formáty, jako například oblíbené JPG nebo PNG, se ale exportují, což je zkratka Ctrl+E při exportu do stejného souboru, nebo Ctrl+Shift+E pro výběr formátu a možností exportu.

Na exporty si asi budu zvykat hodně pomalu a produktivitě to nepřidá …. ale asi je oddělení správné(?). No nevím, čas ukáže.

Luděk Melichar