Nevím jak je na tom verze s KDE prostředím, ale ve verzi s Gnome má Sabayon prapodivně vyřešenou asociaci souborů. Tedy určeno, jaký program je určen pro ten který soubor. Já neustále řešil problém s tím, že asociace je nastavená v základu na Totem a hlavně třeba takový Firefox neměl asociaci ani provedenou. Vzhledem k tomu, že mým milovaným přehrávačem je mplayer, tak jsem si lámal hlavinku, jak vyřešit asociaci video souborů s tímto přehrávačem. Zejména mi šlo o sjednocení Gnome-Commanderu a dalších programů, kdy zejména Gnome-Commander neustále spouštěl soubory v Totemu.Je až neuvěřitelné, jak je to snadné. Následující postup bude platit pro všechny soubory a programy. Základem je specifikace Freedesktop.org . Těmito pravidly by se měly řídit všechny desktopové prostředí pro linux. Tedy se vrhnu na popsání problému tak, aby jej pokud možno pochopil i začínající uživatel.

Dle specifikace má každý program, který nainstalujete do systému, vytvořit speciální xml soubor s příponou .desktop tento soubor by mohl vypadat následovně:

[Desktop Entry]
Encoding=UTF-8
Version=1.0
Type=Application
Exec=mplayer
Name=mplayer
Comment=Vlastní definice mplayer
NoDisplay=true

Podle dokumentace gnome-commanderu by měl soubor .desktop k danému programu vypadat takto:

[Desktop Entry]
Encoding=UTF-8
Name=display
MimeType=image/png;image/jpeg;
Exec=’/usr/bin/display’
Type=Application
Terminal=false
NoDisplay=true

Každopádně, toto Vás bude zajímat, pokud program takový soubor nevytvořil v systému. Nyní je nutné vstoupit do složky /home/perteus/.local/share/applications

Zde by ste měli nalézt soubor defaults.list , pokud tam není, tak ho musíte vytvořit. Já ho vytvořit musel. Tento soubor je ten základní, který bude řídit Vaše asociace programů. Struktura by měla být následující:

[Default Applications]
text/plain=gedit.desktop;
video/flv=mplayer.desktop;
video/x-avi=mplayer.desktop;

Tímto docílíte, že Váš oblíbený přehrávač se bude spouštět pokaždé, když v jakémkoliv programu poklepete na soubor s koncovkou avi a nebo flv. Vyzkoušel jsem v gnome-commanderu a asociace začala fungovat hned po uložení souboru.