Pokud jste si nainstalovali poprvé Sabayon linux, jistě jste si všimli, že se špatně zobrazuje systémový čas. Zejména pak, pokud používáte jako druhý systém Windows. Já s tímto měl opravdu hodně problémů. Neustále se mi měnil systémový čas a v linuxu jsem měl klidně o 4 hodiny čas napřed. Následující postup je dílem googlu, který našel článek How to install and configure ntp on Sabayon 5
1) Instalace NTP a jeho spuštění
Ntp je protokol, který umožní synchronizaci systémových hodin ve vašem počítači se vzdáleným serverem. K tomu, aby jste mohli tento protokol využít, musíte nejprve nainstalovat potřebný balíček. Na výše uvedené adrese jsou obrázky, které popisují, jak toto udělat pomocí grafické nadstavby Sulfur. Instalace lze provést i přes terminal:
#sudo equo install ntp
nebo
#sudo emerge ntp
Tímto se nainstaluje potřebný balíček. Dále je nutné server zapnout. Buď postačí restart počítače (což je ovšem dosti neefektivní), neboť služba ntp se bude spouštět odteď při startu Pc, nebo prostě zapnete pro tentokrát službu ručně:
#sudo /etc/init.d/ntp-client start
2) Konfigurace systémových hodin
Nyní máme službu ntp spuštěnou a tedy můžeme nakonfigurovat Sabayon tak, aby ověřoval čas dle internetu. Takže :
Systém –>Administrace –>Datum a čas
Otevře se nám nové dialogové okno, které slouží k nastavení data a času. Klikneme na ikonku zámku ve spodní části dialogového okna, čímž si po zadání administrátorského hesla odemkneme možnost úprav.
Nyní změníme položku Nastavení, kterou změníme na Udržovat synchronizované se servery na Internetu.
Další co musíme nastavit je Časové servery, zde si již vyberete ten svůj server, který bude provádět synchronizaci času.
Tímto máme vše nastavené a během chvíle se Vám čas nastaví podle zvoleného časového pásma.
Červen 18th, 2011 on 10:58
Oblíbený je třeba cz.pool.ntp.org, viz http://www.pool.ntp.org/zone/cz 🙂
Červen 19th, 2011 on 18:27
Sabayon neumí mít tento problém s časem (při Linux + Win), pokud při instalaci u času odškrtneme:
“Systémové hodiny obsahují UTC čas (typicky počítače používající výhradně Linux)”
Teď nevím jestli je problém s letním časem: jestli Win změní čas na tvrdo a linux pouze přičítá beze změny +1. Ale letní čas se dá skousnout a snad se i zruší :), ale třeba v autě ho člověk taky furt nemění.
(můžete doplnit do článku)
Xaim
Červen 19th, 2011 on 20:37
Dokud jsem double boot používal (dávno tomu) problémy byly vždy. Pak ještě jsem zažil rozjíždění času souborem etc/adjtime s tim sem se trápil několik dní, než sem na to přišel že to dělá tento soubor a co ta čísílka v něm znamenají :D, ale to je zase jiná pohádka.
Dík za článek a za návrat 😉
Říjen 28th, 2011 on 00:28
No – stačí při instalaci nenastavovat UTC, nebo pak změnit v /etc/conf.d/hwclock clock=”UTC” na clock=”local” (http://www.gentoo.org/doc/en/guide-localization.xml)
Prosinec 12th, 2011 on 10:40
Výborný článek, Také jsem takové problémy zaznamenal.
Jedno ale nechápu, proč ntp není v Sabayon linuxu jako default? Proč to musí uživatel doinstalovávat?
Takové věci jako správce času a tak by měli být default…
Únor 10th, 2012 on 15:50
Asi dělám něco špatně, při instalaci Sabayon 8 jsem odškrtl UTC a co se nestalo…. čas mi šel o dvě hodiny dopředu. Takže opět jsem se vrátil k osvědčenému v tomto návodu 🙂