“Chtěl bych Sabayon, ale nedokážu se vzdát Gentoo. A už ani náhodou něco přeinstalovávat…” *
Mohu hádat kolikrát jste si tyto věty řekli nebo alespoň mysleli? No dobrá, tak alespoň jednou. Co když ale existuje jednodušší cesta k cíli pro majitele funkčního Gentoo prostředí, než přeinstalace systému, a není ani tak trnitá jak by se na první pohled mohlo zdát. Máme totiž kouzelné sluchátko: “Sabayon? No prosím, prosím, jak si přejete…”
Sabayon z pohledu Gentoo je de facto vlastně jeho overlay, takže se tak dá i nainstalovat. Zda je předchozí výrok pravdivý nebo ne, se dozvíme dále. Zde předpokládám, že tento článek čtou z povahy textu převážně uživatelé Gentoo a ti většinou ví, při vyslovení slova overlay, o co běží, takže jen stručně: Overlay je neoficiální strom ebuildů, který přidává další balíčky mimo oficiální Portage do naší lokální databáze. Těchto overlayí je velké množství a pokud je již využíváte, máte nejspíš nainstalován program Layman, což je pythonový skript, který spravuje overlaye Portage.
Příprava na přípravu *
~> su # začínáme přepnutím do módu superuživatele
Jestliže jste ještě nikdy žádnou overlay nepoužívali, je nyní nutné nainstalovat Layman, o kterém jsem psal výše. Pokud Layman již používáte, můžete rovnou přeskočit dolů na další odstavec Řezání do živého.
Než začneme instalovat přidejte si nejdříve USE flag git. Já používám ještě subversion, tak pokud chcete Layman využívat i pro další overlaye, doporučuji ho rovnou přidat také. Pro náš případ ale stačí git, tak ho v příkladu neuvedu.
# echo "app-portage/layman git" >> /etc/portage/package.use
A nyní už nainstalujeme Layman
# emerge layman
Teď už řežeme do živého *
Nyní si přidáme cestu k laymanovskému make.conf do našeho make.conf. Toto je podmínka fungování Layman skriptu a rozšíří se nám prostředí o proměnnou PORTDIR_OVERLAY, která bude obsahovat adresáře s jednotlivými overlayi, takže nám pak bude umět i emerge s overlayi pracovat.
# echo "source /var/lib/layman/make.conf" >> /etc/make.conf
Nyní provedeme první stažení seznamu overlayí a rovnou se zobrazí seznam všech které můžeme do systému přidat.
# layman -L
Teď je možné overlay přidat do našeho systému.
# layman -a sabayon
Dále budeme aktualizovat strom portage. Samozřejmě kdo používá eix může použít eix-update. Ten si zaktualizuje vlastní databázi a zároveň pustí sync.
# emerge --sync # eix-update # alternativně
Nyní máme Portage rozšířenou o Sabayon Overlay a můžeme přistoupit k samotné aktualizaci celého systému.
# emerge -avuD world
A teď na konci článku, pokud jste provedli všechny úkony podle textu výše …
… máte Gentoo nebo Sabayon? *
Navzdory titulku článku samozřejmě Sabayon. Přijdete totiž o některé výsady Gentoo, například kustomizace v make.conf, nebo revdep-rebuild, kterýžto je příkazem Portage a ne Entropy (i když existuje jakási možnost použití) a další, ale zato získáte výhodu která se jmenuje Entropy, tedy možnost použití kompilovaných balíčků. Samotný poslední příkaz který provede aktualizaci, jsem na svém provozním Gentoo nespouštěl a žádný testovací stroj nemám. Budu tak rád, pokud se najde někdo kdo zkusil přechod na Sabayon takovýmto způsobem, aby se případně podělil o své zážitky v diskuzi pod článkem nebo na fóru.
Luděk Melichar
Omlouvám se všem učitelům českého jazyka za skloňování anglického slova overlay 😉
Červenec 9th, 2011 on 08:56
a co nejdříve provést instalaci entropy? a pak jej použít k aktualizaci celého systému bez kompilace?
Červenec 9th, 2011 on 22:19
No, celý postup by pak byl zcela identický, protože entropy je v overlayi, jen poslední příkaz bys použil pochopitelně jiný. Nicméně fungovat by to mohlo taky, a ušetřil by se tím čas (pokud by to šlo). Až někdy nebudu mít do čeho píchnout a nikdo nenapíše zda postupy fungují, postavím testovací systém a ozkouším to.
Červenec 10th, 2011 on 10:55
ja mam totiz bohuzel spatne zkusenosti s pouzivanim portage ale to je tim, ze ja nejdriv instaluji sabayon a pak to zkousim aktualizovat pomoci portage. Jen me z logiky veci napadlo, ze proste staci nainstalovat entropy a pak se to ostatni bude dit rychleji a bez vetsich problemu. Myslim ze to jsem i videl na oficialni wiki sabayonu jako doporucovany zpusob, ale to uz si nejsem jisty 🙂