Instalace Sabayon XFCE 15.12
Okolnosti mě přinutily několikrát instalovat měsíční build Sabayonu 15.12 s XFCE a popravdě žádná hitparáda to bohužel nebyla. Opět se nám změnil instalátor a Sabayon nyní používá instalátor Calamares. Předchozí Anaconda se nikdy nedočkala plně odladěné verze a má minulá grafická instalace (tuším to byla verze 15.01) kterou jsem párkrát absolvoval, trpěla velkými chybami. Především nefungovalo ruční rozdělení disku a bylo nutné přijmout výchozí nastavení. Byl jsem zvědav co se změnilo v novém instalátoru. Jak se dozvíte dále, horší to moc nebylo, ale ani lepší.
Instalátor vypadá na první pohled dobře, písmo není zbytečně velké, stejně jako uspořádání bez velikých mezer a tak se v něm dobře orientuje. Také za celou instalaci nespadne, což je jedna z jeho mála plusů. Instalovat lze buď přímo z boot menu, nebo začít instalaci po spuštění live-cd, kde je připraven spouštěč instalace na ploše.
Startovací obrazovka po přepnutí do češtiny.
Instalátor po přepnutí do češtiny, která je opět jen částečná.
Následuje nastavení časového pásma a klávesnice, a pak rozdělení disků. Pokud disk obsahuje data, objeví se ještě (někdy) jedna volba nahoře.
Instalátor by měl stávající rozdělení disků poznat, což ale funguje (chybně) jen někdy. Při jednom pokusu o instalaci s předchozími daty na disku, instalátor nerozeznal nic a po ukončení a spuštění znovu byla najednou stávající data objevena. Bohužel ani tak to nebyla výhra, jelikož instalátor, alespoň zde implementovaný, nepodporuje lvm. Jak je vidět z obrázku, ani při novém založení disku není lvm dostupné. Po vytvoření nové tabulky oddílů je možné začít přidělovat prostor standardním oddílům buď ručním zapsáním velikostí, nebo tažením za úchytky u graficky zobrazené kapacity.
Výsledek pro můj testovací 8GB disk může vypadat nějak takto.
Po vyplnění hesla roota a účtu nového uživatele se zobrazí shrnutí instalace a pak následuje samotná instalace systému.
Po dokončení stačí zaškrtnout restart a instalátor ukončit.
Po restartu a přihlášení heslem zadaným při instalaci je již sytém provozuschopný.
Bohužel prostředí po instalaci není v češtině, jak by se očekávalo, ale v angličtině i když je nastavení (nyní již) pomocí systemd i proměnné v pořádku. Považuji to za největší chybu instalátoru, protože je standardem nastavení lokalizace dle instalátoru. Vlastně instalátor nastavil lokalizaci správně, jen po instalaci nefunguje a ani se mi jí nepodařilo rozběhnout.
Závěrem bych chtěl dodat, že jsem zklamán opětovnou změnou instalátoru a tím, že si vývojáři nelámou hlavu s lokalizací a možnostmi rozdělení disků. Vím, že to sem zcela nepatří, ale výše uvedené problémy mě vedly k instalaci Debianu s XFCE (weekly build) na můj hlavní komp. V Debianu je instalátor naprosto perfektní, celý počeštěný, stabilní a s naprosto famózní volbou rozdělení disků a samozřejmě včetně plné podpory lvm.
Takže ještě přidám mé subjektivní hodnocení instalace.
- opětovná změna typu instalátoru - instalátor není zcela počeštěn - chybí podpora LVM - občas chybná detekce předchozího rozdělení disku - po instalaci není systém lokalizován + vizuálně lepší instalátor + instalace alespoň nepadá jako v případě předchozích instalátorů + možnost instalace z live-CD
Přeji všem, a hlavně Sabayonu, lepší rok 2016!
Leden 3rd, 2016 on 09:34
Chcel som nainštalvoať Saboayon priateľke na nový comp. Kedysi dávno som používal Sabayon a bol to super systém. Inštalačka 15.12 mi priniesla sklamanie popísané v tomto článku. Problém s lokalizáciou bol najzávažnejším. Nechápem načo tam dávali calamares… Nefunguje správne ani v Manjaro pri delení disku a inštalácia končí chybou.
Červenec 27th, 2016 on 14:23
Inštaloval som Sabayon MATE 64bit. V Live mi chodilo všetko ok vrátane lokalizácie. Po inštalácii bolo všetko v Angličtine. V nastaveniach som nikde nenašiel ikonku pre lokalizáciu. Škoda, distro vyzerá skvele ale bez jednoduchej možnosti lokalizácie zrejme vela ludí odíde inam.