Čas pomocí Systemd
Tento článek, nebo spíše krátký návod, je následovníkem již dříve zveřejněného návodu na nastavení času v Sabayonu 5. Od té doby uplynulo mnoho vody, nicméně zdá se situace s časem se příliš nezlepšila. Čekal bych že na pracovních stanicích už bude synchronizace s internetovým časem automatická a že se uživatel o takové prkotiny nebude muset zajímat. Možná nastavení času řeší váš WM, ale XFCE čas neřeší a i tak bych spíš očekával systémovější nízkoúrovňové řešení.
Po instalaci ntp se sice v systému objevil ntpdate.service, ale když už nastartoval a nehlásil zrovna chybu “Failed to start Set time via NTP using ntpdate”, stejně neuložil čas do biosu (což ani není jeho úkol). Našel jsem pomoc na wiki Archu a udělal podobné řešení. Vytvořil jsem nový Systemd servis, který po nastavení času uloží čas do biosu a ukončí se. Zdá se toto řešení funguje dobře, takže jak na to.
Nejdříve nainstalovat ntp pomocí Rigo nebo jako v mém případě Equo
# equo i -a net-misc/ntp
pak vytvořit novou Systemd službu (použijte svůj editor)
# vim /etc/systemd/system/ntp-once.service
do souboru přidejte
[Unit] Description=Network Time Service (once) After=network.target nss-lookup.target [Service] Type=oneshot ExecStart=/usr/sbin/ntpd -gqx ; /sbin/hwclock -w [Install] WantedBy=multi-user.target
potom servis nastartovat a nastavit na autostart po startu systému
# systemctl start ntp-once.service # systemctl enable ntp-once.service
v logu journalctl by mohlo být vidět něco podobného, všimněte si přenastaveného času z 18:02 na 17:02
.......... říj 27 18:02:22 comp ntpd[10587]: Listening on routing socket on fd #23 for interface updates říj 27 17:02:48 comp ntpd[10587]: ntpd: time set -3580.713399 s říj 27 17:02:48 comp systemd[1]: Time has been changed ..........
Čas se v pořádku uloží i do biosu a tak po restartu drží.
K případné diagnóze použijte stav služby
# systemctl status ntp-once.service
nebo výpis logu
# journalctl -u ntp-once
P.S. Instalován byl net-misc/ntp-4.2.6_p5-r6 na Sabayon 13.08
Prosinec 13th, 2014 on 10:04
Do Sabayonu se nám aktualizacemi konečně dostal před jistou dobou timedatectl. Takže lze nyní používat standardní postupy pro nastavení času.